5 powszechnych usterek, które możesz spotkać, jeśli kupujesz samochód

Żyjemy w czasach, w których codzienne poruszanie bardzo często odbywa się pojazdami mechanicznymi. Co jednak, kiedy komunikacja miejska zawiedzie, a twoja taksówka nie dojedzie na czas? W takich momentach wielu z nas zastanawia się nad kupnem własnego samochodu. Jeśli jesteś zupełnym laikiem i nie masz podstawowej wiedzy w tym zakresie, to informacje zawarte w tym artykule na pewno będą pomocne.

Poniżej przedstawiliśmy 5 najpowszechniejszych usterek, które możesz spotkać, jeśli kupujesz samochód. Każdy pojazd jest na swój sposób unikatowy i w każdym modelu może zdarzyć się ukryta usterka w samochodzie, która może zostać zatajona przez sprzedającego. W takiej sytuacji warto dokonać dokładnych oględzin auta. Dodatkowo zawsze możesz zabrać ze sobą znajomego, który zna się na samochodach. Na pewno fachowe oko dostrzeże więcej szczegółów. Zdecydowanie u większości egzemplarzy, które będziesz oglądał jako potencjalny kupujący, będą występowały typowe usterki samochodów. Takie usterki nie wpływają znacznie na bezpieczeństwo jazdy, tylko w większości przypadków są jedynie mankamentem wizualnym, pogarszając wygląd auta. W późniejszym etapie usterki te mogą zostać wykorzystane przez kupującego, jako argumenty, dzięki którym będzie jeszcze większa możliwość negocjacji ceny auta.

Typowe usterki samochodów

Jeśli chodzi o typowe usterki samochodów to zdecydowana większość z nas ma na myśli porysowane elementy karoserii. Dzieje się tak, ponieważ kiedy stajemy na zatłoczonych parkingach, często również pod presją czasu i innych uczestników ruchu, może zdarzyć się sytuacja, że jadąc nie wymierzymy dokładnie odległości i uderzymy w samochód stojący obok. Często również zdarza się wjechanie w słupki wyznaczające miejsce parkingowe lub po prostu przez nieuwagę przerysowanie kluczykiem drzwi auta. Warto również sprawdzić stan tapicerki i podzespołów, znajdujących się na desce rozdzielczej, ponieważ tam kierowca spędza większość czasu. Nikt z nas nie chciałby kupić auta z dziurami na fotelu, czy na słupkach, które zostały wypalone papierosem. Kolejną rzeczą, którą można podpiąć pod typowe usterki samochodów jest pojawiająca się na elementach nadwozia rdza. Występuje ona głównie w samochodach starszych generacji. Typowe usterki samochodów dotyczą nie tylko kwestii wizualnych, ale także mechanicznych. Mechaniczne usterki w samochodzie są znacznie cięższe do wykrycia. Nie widać ich na pierwszy rzut oka, a ujawniają się dopiero podczas jazdy.

Ukryte usterki w samochodzie

Oprócz tych widocznych niedoskonałości, istnieje szansa, że w samochodzie, który oglądasz może wystąpić ukryta usterka. W tym przypadku nie jesteś w stanie odkryć tego w momencie zakupu, ponieważ handlarz mógł ukryć przed Tobą tę informację. Jedną z częściej występujących ukrytych usterek są kłopoty pojawiające się podczas uruchamiania silnika. Przyczyna może leżeć po stronie słabego akumulatora lub mieć znacznie bardziej skomplikowane podłoże. Najlepiej dobrze zdiagnozować tego typu usterki w samochodzie przed jego zakupem. Później może być ciężko pozbyć się “problemu” lub sprzedający odmówi przyjęcia auta. W najgorszym przypadku może to być ukryta wada silnika, która wpływa na dynamikę jazdy, dlatego przez zakupem auta warto udać się na stację diagnostyczną. Specjaliści tam zatrudnieni, przy pomocy odpowiednich urządzeń, dokonają wszelakich pomiarów. Ostatnią bardzo istotną rzeczą o którą warto pamiętać jest kontrola stanu zawieszenia. Koszty naprawy podwozia z reguły są dosyć drogie. Dobrym rozwiązaniem jest również sprawdzenie tych elementów na stacji diagnostycznej, gdyż później będziesz miał rzeczywisty obraz stanu technicznego auta.

Na rynku jest bardzo duży wybór pojazdów, których cały czas przybywa. Mamy nadzieję, że w tym materiale rozjaśniliśmy Ci trochę temat jakie usterki występują w samochodzie i czego możesz się spodziewać, jako klient. Pamiętaj, że przez zakupem auta zawsze możesz wrócić na naszą stronę i posiłkować się informacjami tutaj zawartymi. Powodzenia!